Aromaterapie do sprchy

O užitečnosti a prospěšnosti vodních procedur už toho bylo napsáno mnoho. Voda dokáže smýt nejenom prach a špínu, které se nám nalepily na pokožku během celého pracovního dne, ale zbavuje nás také negativních myšlenek. Sprchou se člověk krásně uvolní, osvěží, nabere čerstvé síly a dostane nové nápady. Abychom si sprchu trochu ozvláštnili a zejména abychom zvýšili její přímo léčivý efekt, můžeme při ní uplatnit metodu aromaterapie. Pojďme si říci něco o tom, jak pomocí příjemných vůní dosáhnout skvělých výsledků jak pro tělo, tak pro duši.

Vůně vydávané mnoha travinami, květy a rostlinami dokáží příznivě působit na lidskou psychiku, uklidňují a zbavují napětí po těžkém pracovním dnu. Kromě toho však éterické aromatické oleje zlepšují stav pokožky, vlasů a nehtů. Aromaterapie určená do sprchy je ostatně velkým tématem i v kosmetice. Nikoli náhodou kosmetické firmy celého světa doporučují mycí prostředky s přidáním různých aromatických olejů. Často právě přidaný éterický olej je hlavním motem reklamy na tyto prostředky. Důvodem je vysoká účinnost přírodních aromatických olejů.

Aromaterapie do sprchy může mít dvojí podobu. Aromatický éterický olej můžete využít k uvolnění a odstranění celodenní únavy s bonusem pro pleť a kůži, nebo využijete vůní a extraktů z různých trav a rostlin k vytvoření přírodní kosmetiky. Řekneme si něco o obou způsobech tohoto využití aromaterapie ve sprše.

Aromaterapie do sprchy zacílená na vaši psychiku spočívá ve využití vůní během vodní procedury. Hodí se jakákoli uklidňující vůně, například máta, borovice nebo meduňka. Chcete-li se osvěžit, jsou výborné pomerančový a grapefruitový olej. Náladu vám spolehlivě zvednou vanilka, kakao a jasmín. Od bolestí hlavy pomáhají levandule, karafiát, šafrán a heřmánek. Hlavní pravidlo, které musíte při výběru éterického oleje dodržet, je slučitelnost vůně s tím, jak ji vy sami vnímáte. Vůně vám musí především být příjemná – teprve potom zkoumejte její účinky. Pak můžete nakapat trošičku oleje o misky s vodou, kterou umístíte někde v koupelně a pustit se do sprchování.

Myjte se pomalu, vychutnávejte si péči o sebe a příjemnou vůni kolem sebe. Pokud dáváte přednost aromatickým olejům v mycích prostředcích, radíme vám spojit příjemné s užitečným. Potěšení z toho bude mít nejen vaše duše, ale i tělo, konkrétně pokožka.

Využijte prospěšné vlastnosti éterických olejů a přidejte pár kapek některého z nich do mycího prostředku. Pokožka bude díky tomu jemnější, měkčí a hladší.

K dosažení sametové kůže se například doporučuje následující směs: několik lžiček jemně rozdrcených kávových zrn rozmíchejte se lžičkou jakéhokoli mycího gelu a přidejte pár kapek oleje z pomerančovníku. Jemnými krouživými pohyby si promasírujte kůži a spláchněte teplou vodou. Výsledek by vám měl udělat radost. Kůže bude měkká a jako sametová, příznivě by měla masáž působit také na celulitidu.

Dalším výtečným prostředkem aromaterapie ve sprše je směs několika kapek oleje máty a citronu. Přidejte do sprchového gelu nebo tekutého sprchového mýdla, pečlivě promíchejte a naneste na tělo. Máta a citron vás nejenom báječně osvěží, ale poradí si také s drobnými podrážděními kůže a zčervenalými místy na ní.

Výborně působí na kůži olej mandlový, sezamový, jojobový, bambucký, kakaový, mangový, levandulový a eukalyptový. Nejdůležitějším pravidlem používání aromatických éterických olejů v kosmetické péči je nepřípustnost přímé aplikace neředěného oleje na pokožku. Mohlo by vám to způsobit nepříjemné poškození kůže a vyvolat chemickou popáleninu. Vždycky pracujte jenom s pár kapkami éterického oleje, které přidáte do olejového nebo krémového základu. Nejvhodnější jsou oleje lisované za studena (například kokosový, slunečnicový, avokádový, jojobový, olej z hroznových semínek atd.) Nezapomeňte také, že můžete na některé látky být alergická. Je proto dobré si předem svou citlivost na směs vytvořenou s několika kapkami toho kterého oleje na kousku kůže na vnitřním zápěstí vyzkoušet.

K poznámkám o bezpečnosti musíme přidat také upozornění na hořlavost éterických olejů. Jsou navíc velmi těkavé a jejich spojení se zapálenými svíčkami není proto vhodné.

=========
Jak pečovat o pokožku na krku?
Nejúčinnější „rychlé“ procedury při péči o vzhled obličeje

Facebook Adaline.cz