8 příznaků, že vztah spěje ke konci

Rozpad vztahu nemusí vždycky být tak tragický, jak se lidé někdy domnívají. Rozchod může dokonce být jenom k dobrému. Dají se nějak rozpoznat příznaky toho, že vztah se blíží svému konci?

Rozpad vztahu obecně není nic snadného, zvláště když si člověk vybaví všechny ty pěkné chvíle, které během doby jeho trvání zažil. Každý by však měl být schopen si uvědomit, že rozchod také může být osvobozením a podnětem k pohybu směrem za lepší budoucností. Neprotahujte zbytečně to, co se pro vás stalo nebo co se pro vás stává zátěží a vyvolává stres. Dovolte si zvolit vlastní cestu ke štěstí. Každý vztah žije z důvěry a pokud je důvěra porušena, znamená to jeho konec. Mnoho lidí má schopnost vycítit, že jejich vztah spěje ke svému logickému završení. Existuje totiž spousta signálů a různých zcela konkrétních příznaků.

Opravdu je to konec?

1. Největším zdrojem stresu je pro vás váš partner.

Pro většinu lidí je právě vztah jednou z cest, jak se uvolnit a zbavit stresu. Může však nicméně nastat doba, kdy pouhé pomyšlení na to, že teď půjdete domů a budete komunikovat s partnerem, váš stres naopak jenom zesiluje. Je to spolehlivý příznak blížícího se konce vztahu. Pocit napětí nebo jakési povinnosti trávit čas se svým partnerem ubližuje vám oběma.

2. Nevidíte perspektivu společné budoucnosti.

Když si v duchu malujte svůj život za několik let, představujete si po svém boku svého partnera? A jestliže si ho představujete, naplňuje vás ta představa radostí anebo obavami? Je určitě nepříjemné si tohle uvědomit, ale rozhodně je lepší včas pochopit, že ten, s kým jste teď, není partnerem, se kterým byste chtěli být i v budoucnosti.

3. Už si nepovídáte tak, jako jste to dělávali dříve… a nijak vám to nevadí.

Jestliže si neděláte hlavu kvůli tomu, že si nijak zvlášť nepovídáte a že vlastně ani nenacházíte společná témata k rozmluvám, je čas se rozloučit. Absence emocionálních kontaktů není zrovna příznivým znamením a je třeba umět si to přiznat a nezavírat před tím oči.

4. O samotě se cítíte šťastnější.

Introverti se skutečně mohou cítit mnohem víc v pohodě, jsou-li sami, avšak i introverti mají potřebu s partnerem komunikovat. Jestliže zjišťujete, že cítíte ulehčení, ne-li přímo nadšení, když jste sami, je to s velkou pravděpodobností příznak skutečnosti, že partnerova pozornost či přítomnost vám neskýtá žádné potěšení. Jestliže se vědomě jeden druhému vyhýbáte, může to být znamení, že se vztah vyčerpal.

5. Občas vás myšlenka na přerušení vztahu napadá.

Pokud vás přepadají myšlenky na rozchod, nezahánějte je. Raději si všechno promyslete a analyzujte. Tato situace už sama o sobě je příznakem, že nejspíš nastal čas nechat toho druhého jít. Může to bolet, ale umělé protahování vztahu vám rozhodně žádné štěstí a spokojenost nepřinese.

6. Partner vyhrožuje, že se s vámi rozejde.

Tohle je obvykle poslední projev snahy věci napravit nebo alespoň udělat konec hádkám a rozporům. Jestliže tohle váš partner v rozhovoru používá jako nástroj nebo jakousi páku, nenechte to zapadnout, protože byste se snadno mohli stát rukojmím vztahu. Možná partner jen blafuje, ale napříště se už stále budete cítit v pasti a nebudete si jisti, kdy a zda takový úder očekávat. Máte to zapotřebí?

7. Ve vztahu vás udržuje relativní pohodlí a zvyk.

Pohodlí kvůli pohodlí a zvyk pro zvyk by vás měly nastražit. Není to veselé, nemá to perspektivu a žádný efekt. Oba si jistě zasloužíte něco lepšího než být jeden druhému zdrojem emocionálního nebo fyzického pohodlí.

8. Partner vás přehnaně kontroluje.

Vztah má být založen na vzájemném úsilí dvou lidí, kteří chtějí být spolu. Přesto však někdy může jeden z partnerů být tím, kdo vyvíjí příliš velký tlak a skutečně toho druhého kontroluje. Pokud to překročí jistou mez, je třeba neprodleně vztah ukončit.

=========
Jak probíhá výměna energií mezi mužem a ženou
Jediný důvod, pro který stojí za to se ženit

Facebook Adaline.cz