Jak můžeme dítěti zlepšit náladu. Nabízíme 8 ověřených způsobů


Je vaše dítě smutné? Pokuste se mu zlepšit náladu. A můžeme to udělat poměrně snadno, pokud upustíme od některých svých stereotypních, automatických reakcí.

1. Sbíráme slzičky

Dítě pláče a vy nevíte, jak je uklidnit? Navrhněte mu, že budete sbírat slzičky, z nich pak uvaříte lektvar, který až vypije, bude zase dobře.

2. Vhodná záměna milovaných věcí

Dítě si chce vzít na sebe svoje oblíbené tričko, to je ale v prádle. Navrhněte mu tedy, aby si vybralo tričko jiné, které se v mnoha směrech jeho oblíbenému tričku podobá.

3. Komu je nedobře – komu je dobře

Zahrajte si hru, které můžete dát název: «Komu je nedobře – komu je dobře». Může se stát, že jste se kvůli deštivému počasí nedostali ven. Vy ale víte, že právě ten déšť, který vám procházku znemožnil, je velice dobrý pro stromy a pro trávu. Nebo dřív zavřeli zoologickou zahradu, ale vy víte, že právě díky tomu si zvířata zde umístěná mohou odpočinout od návštěvníků. Podobných příkladů by bylo možné vyjmenovat mnohem více. Důležité je dokázat dítěti dotyčnou situaci vhodným způsobem vysvětlit.

4. Vymyslete si pohádkovou historku

Stane se, že vaše dítě ztratí svoji oblíbenou hračku nebo mu uletěl balonek. Potom je velmi dobré dobré vymyslet si nějakou historku, co se s dotyčnými věcmi přihodilo resp., kde se momentálně nacházejí.5. Vypracujte si seznam toho, co byste chtěli udělat v budoucnosti

Mnohé děti ztrácejí náladu, neboť se domnívají, že to, co se momentálně nepodařilo, to se již nepodaří nikdy. Vypracujte si jakýsi plán „pro příště“. Například, která zvířata navštívíte, až příště půjdete do zoologické zahrady, které atrakce navštívíte v zábavním parku apod. Díky tomuto plánu dítě uvěří tomu, že se to, co si přeje, někdy v budoucnu může podařit.

6. Hrajeme si

Popřemýšlejte o tom, jak uskutečnit dobrodružství, která vám předtím jaksi nevyšla. Vymyslete doma nějaké atrakce, zábavy nebo si hrajte na kavárnu. Pohrajte si společně s dítětem s jeho oblíbenými hračkami, vymyslete si například pohádkové město, ve kterém hračky bydlí a kde nechybí mj. kavárna, parky a různé druhy zábav.

7. O něčem společně sníme

Kouzlo smyšlených věcí spočívá mimo jiné i v tom, že nám pomáhají překonat negativní emoce v případě, že se něco nevydaří. Společně s dítětem můžete na chvíli snít o tom, jaké by to bylo, kdyby všechno vyšlo „podle plánu“ Například jaké by to bylo v zábavním parku, kdyby bylo nezačalo pršet, jak by se vydařila cesta za dobrodružstvím, kdybyste byli neonemocněli. Právě tyto smyšlenosti značně přispívají ke zklidnění a navíc nám pomáhají promýšlet plány do budoucnosti.

8. Svátek nepříznivé události

Ani tehdy, když se něco nevydařilo přesně podle vašich plánů, není smutek na místě. Zapojte svoji fantazii. Můžete uspořádat například svátek nepříznivého počasí, špatné nálady nebo rozbitých hraček. A oslava takového svátku pak může přinést spoustu zábavy a vést k dobré náladě.

=========
Jak hovořit s dítětem, aby nebylo nemocné? 5 kouzelných vět.
Maminko, lehneš si ke mě?

Facebook Adaline.cz