Partner je narcis – na co musíte být připravená

Jestliže ve vztahu s ním po prožitku uchvacující blízkosti opakovaně pociťujete chlad a odstup, jestliže vás to přivádí až k pochybám o sobě a své přitažlivosti, je docela možné, že váš partner je narcis.

Když navazujete partnerství s mužem, který je narcis, nemusíte mít vůbec pocit, že by vás chtěl nějak vnitřně ničit. Zpočátku se chová jako kdejaký jiný muž, ba dokonce je přímo okouzlující, naprosto si vás získá a podmaní. Příklady podlého nebo manipulativního chování se jeví být náhodnými nicotnými škrábanečky na lesklé ploše. Časem se však změní v příšeru, která vám nebude přikládat žádnou hodnotu. Bude nespokojený, nevrlý, naštvaný, zachmuřený, náladový a věčně se bude litovat. Proč má tak špatnou náladu? Protože si vybral vás. Závidí každému ze svých známých, protože jejich partnerky jsou lepší než vy.

Narcis je symbolem sebelásky. Nalhává si, že je výjimečný a předstírá to i svému okolí. Je věčně nespokojený, neumí se přizpůsobovat a každým pohrdá. Pokládá se vždycky za něco lepšího než jsou ostatní. Za jeho neúspěchy a selhání mohou vždycky jiní, zejména ti nejbližší. Sám sebe vidí jako pána, jako vladaře, jemuž vy máte sloužit, kterému se máte kořit a jehož máte obdivovat.

Můj partner je narcis.

1. Vaše sebehodnocení půjde dolů.

Hlasitě sám sebe lituje, protože měl tu smůlu a vybral si vás. Vy jste ho těžce zklamala. Můžete mu připadat moc tlustá nebo moc hubená, v podstatě na tom nesejde, vždycky na vás najde něco, co není jak má být. Je mu nade všechno jasné, že byste ho chtěla pořád jen sekýrovat. Ustavičně ho chcete kontrolovat a ovládat. Jídlo, které mu chystáte, je naprostý blaf. Ani pořádně uklízet neumíte, všude je svinčík.

Prostě vás nesnáší a nemůže vás vystát – a vy to dobře víte. Jste zdrcená. Nechtěla jste takového hrozného partnera. Začala jste přece žít s člověkem, který vás měl rád a chtěl, abyste byla spokojená. Vy sama mu však nevyhovíte nikdy. Nikdy nebude spokojený. Stala jste se břemenem, zátěží a překážkou v jeho tolik významném životě.

2. Budete se ze vší síly snažit, abyste byla lepší.

Budete držet dietu. Koupíte si permanentku do fitka. Budete doma uklízet s přímo chorobnou pečlivostí a budete se snažit na nic si nestěžovat. Zdá se však, že to nestačí, že nic nepomáhá. Vaše úsilí k ničemu není. Prostě se nedokážete chovat tak, jak se má chovat správná partnerka. JEHO správná partnerka. Jiné ženy – a není jich málo – umějí být ideálními partnerkami, ale vy jste prostě neschopná. K ničemu. Váš partner je z vás opravdu nešťastný. Ničíte mu život.

Načež zanecháváte všech pokusů být co možná nejlepší. Zaměřujete se na jiné věci, protože soustředit se pouze na roli jeho dokonalé partnerky je pro vás nadlidskou zátěží a je vám z toho smutno. Máte-li děti, trávíte co nejvíce času s nimi. Vybrušujete si s nimi své výchovné dovednosti a zároveň si kompenzujete nedostatek blízkosti a vlídnosti ve vztahu. Uvědomujete si, že také vaše děti trpí, i když nedokážete přesně zformulovat jakým způsobem.

Konec konců, vždyť vás nebije nebo tak něco… Pracuje, rodinu zabezpečí. S dětmi občas zajde na nějaký sportovní zápas. Večer chodí domů, nikde se netoulá. Ovšem rodinným životem se zdá být silně rozčarován. Je nespokojený a odtažitý. Může být s vámi v jedné místnosti, přesto však máte pocit, že je od vás celé světelné roky daleko. Také jeho styk s dětmi je spíše útržkovitý a je v něm napětí a chlad.

3. Cítíte se velice osamělá a začínáte si uvědomovat, že v životě svého muže představujete spíše nějaký neživý předmět než rovnoprávného partnera.

Rozhoduje, aniž by bral v potaz váš názor nebo zájem, neptá se na ně ani se s vámi neradí. Počíná si velice nezávisle, dělá jen to, co sám chce. Pokud byste si troufla k tomu mít nějakou výhradu, rozpoutá hotové peklo a nepřestane, dokud mu nepřestanete odporovat a nezmlknete nebo dokud nepřestanete jinak dávat najevo svůj nesouhlas.

4. Ztrácíte hlas i význam.

Když se rozhodnete hodit narcisovi svou výzvu, zahájíte konflikt, který nemůže přinést nic dobrého a nemůže ani dobře dopadnout. Pokud máte děti, budou traumatizovány ovzduším plným ustavičných konfliktů a napětí. Jednodušší pro vás bude jeho postoje a ustavičné výtky překousnout a pokusit se poradit si se vším sama. Problémy se nebudou řešit, ale zametat pod koberec. Kompromis a odpuštění budou vždycky vycházet jedině od vás.

Jsou mu lhostejné všechny povinnosti nebo nějaký domácí řád. Veškeré domácí starosti budou pouze na vás. Dětské problémy budete řešit bez jeho pomoci a všechny rodinné starosti budou také pouze vaší doménou. V důsledku se z vás stane vynalézavá a důvtipná žena s fantazií. Ale i kdybyste se snad stala superženou, kdybyste hladce a bez obtěžování svého pána zvládla každou potíž, vaše úsilí nebude nikdy oceněno. Bude vás pouze kritizovat a ponižovat.

5. Nebude k vám mít žádný respekt.

To je u narcise naprosto přirozené. Váží si pouze sám sebe. Všichni ostatní jsou smetí. A nejpravděpodobněji si ho také vy přestanete vážit. Váš dům bude plný vzájemné neúcty a agresivního chladu. Až vaše děti dorostou, budou demonstrovat vztahy, kterým se naučily. Což znamená, že si vás těžko budou nějak považovat. Naučily se obviňovat ze svých nezdarů jiné (zejména vás), nevěnovat pozornost jejich citům a svůj život a touhy budovat v souladu s touhami a potřebami narcise.

=========
Milovat zadaného – chyby, které děláme
Proč se ženy nechtějí vdávat – 5 důvodů.

Facebook Adaline.cz