Ženská chyba, která dokáže rozložit doposud fungující vztah

Pamatujte si: Drtivá většina mužů jsou realisté. Jistěže se najdou i romantici, kteří ocení večer při svíčkách a tanci s tlumenou hudbou. Ve stádiu zamilovanosti se jich najde dost. Když však budete s takovým mužem dva tři roky žít, zjistíte, že podstata jeho osobnosti je docela jiná. Netvrďme, že nejsou výjimky. Jsou. Je jich právě tolik, aby potvrzovaly pravidlo.

Kamarádka si mi jednou stěžovala na svého partnera. Že nemá žádnou fantazii, je natvrdlý a nekreativní. Bližší vysvětlení své hořké stížnosti mi podala vzápětí. Před Vánoci se mohla přetrhnout při hledání dárku pro svou drahou polovici. Protože je její drahoušek posedlý tenisem, objednala mu nekřesťansky drahou tenisovou raketu z Británie, na Amazonu pořídila biografii jeho oblíbence André Agassiho, v luxusní cukrárně nechala vyrobit dort ve tvaru a vybarvení tenisového míčku. Trvalo jí to všechno déle než měsíc. A co dostala pod stromeček ona? Termohrnek a sadu nerez nádobí! «Uznej, že je to hrozný“, prohlásila nakonec. Neuznala jsem to.

V tu ránu se mi totiž vybavily příhody zažité s vlastním manželem, v jejichž důsledku jsem pochopila, že opravdu nemá smysl očekávat od muže dort s růžovou polevou, balónky a ohňostroj. Jako většina mužů je to čistý praktik a jeho zájem o ohňostroj by byl maximálně technický: jak se to dělá, aby nevznikl požár? Nebo něco na ten způsob.

Nečekejte od partnera ohňostroj.

U nás to začalo romantickou snídaní. Jednou, ještě na začátku našeho spolužití jsem jen tak, z čistého nadšení a radosti, bez zvláštního důvodu zaplatila snídani na terase věhlasného restaurantu. Pod námi se vlnilo moře zelených stromů, kolem voněly růže v litinových žardiniérách. Dva číšníci kmitali jako o překot. Toasty, croissanty, sýry, šunčičky, ovoce, džusy… Když jsem se při odchodu zeptala: „Líbilo se ti to?“, partner se ještě natáhl ke stolu se slovy: „Ty croissanty jsou fakt dobrý.“ A šli jsme procházkou domů. Přiznávám se, že jsem toho cestou opravdu moc nenamluvila.

Potom měl kulaté narozeniny a já jsem se rozhodla uspořádat cestu do Budapešti. Připravila jsem mu na cestu různá malá příjemná překvápka. Na letišti mu z ničeho nic gratulovali a dokonce dostal dárek. V letadle kapitán před obvyklým hlášením cestující upozornil, že máme na palubě jubilanta. Všichni začali spontánně zpívat „Happy Birthday…“. V hotelu ho přivítali kyticí a přáním všeho nejlepšího. Večer v hotelové restauraci mu romská kapela zazpívala.

Dalo mi opravdu práci to všechno domluvit – a někoho rovnou podplatit – aby to klaplo. Byl evidentně potěšený, proto jsem před svými kulatinami přemítala, jaké překvapení si asi vymyslel pro mě. Že mě překvapil, to je fakt. Že by nad tím moc přemýšlel, o tom pochybuji. Ráno jsem dostala kytku tulipánů a stříbrný prstýnek. Políbil mě za ucho a spěchal na metro. K večeři jsem udělala bifteky. Vzal si k nim pivo a prohlásil, že se mi to moc povedlo.

Tehdy jsem si pevně vštípila, že nemá smysl očekávat, že ten druhý bude jako já. Mít vysoká, nereálná očekávání. Chtít od něj něco, co mi zkrátka dát nemůže. Neumí. Nárokovat si show tam, kde panuje pragmatismus a selský rozum. On sám ještě stále doufá, že se u mě dočká projevu alespoň minimální chladnokrevnosti. Trochy přízemnosti a nějaké té racionality nebo logiky. Tomu se jenom usmívám. Takové vlastnosti a schopnosti mi nebyly dány. Nikdy jsem je neměla. Tohle ode mě očekávat je jako otočit v kuchyni kohoutkem a těšit se, že začne téct Dom Pérignon ze sklizně roku 1995. Prostě to v sobě nemám. A on zas není schopen přinést mi o mých narozeninách ráno do postele kávu a dort ve tvaru srdce. Zkrátka mu něco takového ani nepřijde na mysl. Dnes už na tom nic zlého nevidím. Netrápím se proto. Každý jsme svůj. A můj muž je spolehlivý partner. Když je mi ouvej, je vždycky blízko.

Proto když pro rodinu při vašem výročí sňatku uspořádáte večírek ve stylu „Jen růžová to může být…“, nepředpokládejte, že vám to nutně musí oplatit odpoledním matiné typu „Maminka se smála, až jí tekly slzy“. Čekejte maximálně tulipány a voucher na masáž z vykupto.cz. No a co?

Přehnaná a nereálná očekávání dokáží vztah zničit. Nečekejte, že na podzim pokvetou pivoňky a na borovici uzrají banány. Lidé se mohou dělit pouze o to, co v sobě mají.

=========
6 způsobů nesprávného přístupu k partnerovi
Partner je narcis – na co musíte být připravená

Facebook Adaline.cz