A co když je to zrovna dneska?

co_kdyz_je_to_dneska

Jednou jsem potkala známého. Naposledy jsme se viděli před pěti lety. Potkala jsem ho úplnou náhodou a naprosto nečekaně. Kdysi jsme spolu sedávali v posluchárně, potichu se smáli a luštili křížovky. Byla jsem moc ráda, že ho vidím.

Stál tam, byl docela pěkný, dělal si legrácky. Měla jsem za sebou hrozně nacpaný týden, chodila jsem pozdě spát, byla jsem unavená. Poslouchala jsem, co povídá, jak se má, usmívala jsem se a hlavou mi táhlo: „Chvála bohu, že jsem dneska dokázala vstát dřív a umýt si hlavu!“

V životě nás vůbec potkává spousta náhod a nečekaností.

Představte si, že bychom s narozením dostávali obálku. Otevřít bychom ji měli třeba v osmnácti letech.

V ten den by se sešli všichni příbuzní, všichni kamarádi. Ve svátečním a v dobré náladě. Včetně vás. Maminka s tatínkem pronášejí řeč. Že si vás pamatují ještě tááákhle maličkého a teď najednou přišel čas otevřít obálku… Možná budou i naměkko. Maminka určitě.

Zapálíte svíčky na narozeninovém dortu a z obálky vytáhnete potištěný papír. Stojí na něm:

12.3.2016 potkáš svého budoucího manžela.

15.1.2017 dostaneš nabídku na práci svých snů.

25.9.2017 se dozvíš, že jsi těhotná.

A vůbec tam bude spousta podobných dat. Den, kdy si koupíte první byt. Potkáte blízkého přítele. Kdy si pořídíte psa. Kdy náhodou dostanete levně letenky do báječné destinace. Prostě samé dobré věci.

Ta data si na nástěnném kalendáři zaškrtnete červeně a budete je netrpělivě očekávat.

A pak konečně půjdete spát a budete vědět, že zítra je TEN DEN. Usnete s nádhernou předtuchou.

Ráno vyskočíte při prvním pípnutí budíku, radostně se podíváte z okna a pozdravíte nový den. Trochu si zatančíte před zrcadlem. Možná budete i zpívat. Oblečete si nové oblečení a s rozkoší budete pít vynikající kávu. Rty přejedete leskem višňové barvy a usmějete se na sebe do zrcadla, protože dneska bude všechno úžasné. Dneska se určitě stane něco pozoruhodného!

Jenomže my takovou obálku nedostáváme. Ani v den, kdy přicházíme na svět, ani žádný další. Tedy aspoň já rozhodně žádnou nemám. Což je dobře. Všechno pěkné se mi stává úplně náhodně a nečekaně. Nikdy nevím předem co a kdy.

No právě.

Ale co kdybych se probudila a rozhodla se, že ten den je zrovna dneska? Že právě dnes mě čeká něco podivuhodného? Co kdybych vyskočila z postele plná radosti? A pozdravila nový den? Vzala si ty oblíbené šaty a použila višňový lesk na rty? Usmála se na sebe do zrcadla? Co kdyby…?

O.Demidyuk

=========

Facebook Adaline.cz