Jak poznat, že vás miluje?

Ženy většinou své city čitelně vyjadřují a emoce neskrývají, což se o mužích říci nedá. Jak poznáte, že vás muž miluje? Psycholožka z university v Massachusetts Susan Krauss Whitbournová k tomu říká následující.

Většina vztahových teorií se soustřeďuje na to, jak jsou si partneři vzájemně blízcí. Podle teorie psychologa Johna Gottmana však chceme-li poznat, jak silné jsou jejich city, je lepší soustředit se na vnější projevy. Jednání člověka je ve většině případů pádnějším důkazem toho, co se děje v jeho srdci, než to, co říká. Podle čeho tedy poznat, že vás muž miluje?

1. Chce s vámi trávit čas

Podle tvrzení profesora psychologie ze Severozápadní university v USA Eliho J. Finkela přání zasvětit všechen volný čas svému vztahu je příznakem silného citu a touhy po blízkosti. I když mohou oba partneři být zavaleni prací, rodinnými povinnostmi a dalším zaměstnáním, ten, kdo doopravdy miluje, využije každou volnou chvilku, aby mohl být spolu s tím, koho má rád.

2. Ptá se, jaký jste měla den

Ptá se vás každý večer, jaký byl den, co špatného a co dobrého se vám přihodilo? Láska se neopírá o nějaké vyšší sféry, ale o vzájemnou podporu v těžkých chvílích a přání mluvit s tím druhým a sdílet s ním svoje zážitky.

3. Důvěřuje vám

Výzkum, kterým se zabýval klinický psycholog Daniel O’Leary ze Stony Brook University v USA ukázal, že lidé, kteří mají dlouhý romantický vztah, chtějí vždycky vědět, kde zrovna je jejich partner. Ne však proto, že by svého partnera podezírali z nevěry. Muž, který vás nevyslýchá ohledně pozdního příchodu domů a neleze vám do mobilu ani emailu, aby si přečetl, co vám kdo píše, o vás má starost a miluje vás doopravdy.

4. Pomáhá vám

Při naší obvyklé každodenní vytíženosti už jen sama myšlenka, že bychom si naložili ještě pár dalších záležitostí a povinností, nahání hrůzu. Avšak právě tohle je důkazem silných citů. Pokud například nejste nijak technicky zdatná, zatímco váš partner má technický talent i vzdělání, pomůže vám nastavit a vyladit internet, vyznat se v novém smartphonu anebo zaběhne do lékárny, protože vám viróza nedovolí vstát z postele.

5. Respektuje vaše názory

Vanessa K. Bohnsová se věnuje sociální psychologii na Cornellově Universitě ve Spojených státech. Výzkum, který vedla ukázal, že i když máte zcela protichůdné politické názory, můžete celý život prožít vedle sebe v klidu a míru. Základním předpokladem v této situaci je umění být otevřený a v klidu přijímat partnerovy názory. Jste-li například aktivní feministkou, zatím co on se spíš drží konzervativnějších názorů na postavení ženy ve společnosti, i tak dokáže pochopit, proč vám tolik záleží na vlastní kariéře.

6. Vyslechne váš názor

I když dvojice obvykle všechny záležitosti řeší spolu – od těch drobných každodenních až po půjčky a hypotéky – rozhodnutí je zpravidla ponecháno na tom, kdo se v konkrétním problému lépe vyzná. Ale i když o investicích nevíte vůbec nic, je důležité, aby vás partner vyslechl a dal vám najevo, že také vy jste se podílela na rozhodnutí.

7. Chce být blízko vás

K dosažení citové blízkosti není nezbytně třeba věnovat se sexu. Jestliže však partner po celou dobu usiluje o fyzickou blízkost, například vás bere kolem ramen, znamená to, že k vám pociťuje velmi silnou citovou vazbu.

8. Dívá se na vás

Neverbální signály, které si s partnerem posíláte, odhalují vaše nejskrytější city. Jestliže se vám partner při rozhovoru dívá přímo do očí, nebo na sobě často cítíte jeho pohled, znamená to, že se vedle vás cítí dobře. Není třeba sedět a hodiny se dívat jeden na druhého. Někdy rychlý pohled stačí vyjádřit skutečnost, že milujete.

9. Rád mluví o minulosti

Výzkum provedený profesorem psychologie Kimem Halforem a klinickou psycholožkou Susan Osgarbyovou na universitě v australském Brisbane dokazuje, že páry, které často vzpomínají na společné příjemné a milé zážitky a mluví o nich v pozitivním tónu, tím svůj vztah ještě upevňují.

10. Hájí vás

Když vás někdo kritizuje, nepřidá se k němu a bude vás hájit. Dokazuje to, jak silný je jeho cit. Páry, které vzájemně hájí toho druhého, tímto postojem svůj vztah posilují.

11. Je vám s ním dobře

Partner, který vás doopravdy miluje a touží starat se o vaše blaho a bezpečí, neustále zvyšuje vaše sebevědomí a pocit jistoty. Je to logické. Podvědomě toužíme být pouze s takovými lidmi, s nimiž se cítíme dobře. To naprosto neznamená, že nemůžete mít odlišné názory a nemůžete se pohádat. Pokud se však po jeho boku celkově cítíte jistě, připadáte si silná a krásná, bude váš vztah časem pouze sílit.

=========
Tak hezká a sama… proč?
10 příznaků, že jste s tím správným mužem

Facebook Adaline.cz