Potřebuji být chvíli sama. Jak si i ve vztahu najít čas jenom pro sebe.

Žít společně není nic jednoduchého. Společné věci, společný čas, společný prostor. „My“ místo „já“.

Všeobjímající ustavičná blízkost je krásná jen v pohádkách a snech. V životě je nesmyslná, nejistá a nebezpečná.

Každý někdy potřebuje být občas jenom sám se sebou. Chce se nám bez dovolení si pro sebe zabrat volné místo, sedět někde stranou, za zavřenými dveřmi, kde se nás nikdo nebude dotýkat a nebude nás rušit, protože tak je zkrátka jednodušší promyslet si peripetie uplynulého dne. Chceme vnímat jen vzduch, který dýcháme, a ticho.

Zvláště důležité je pobýt si občas o samotě v partnerském vztahu. To neznamená, že vám je partner lhostejný, že s ním nechcete trávit volný čas, anebo jste ochotna být pospolu jenom po určitou přesně vymezenou dobu. Znamená to jen a jen to, že si ceníte své individuality stejně, jako si ceníte vašeho vztahu.

Žena může milovat svoji občasnou samotu stejně, jako miluje ranní probouzení vedle partnera. To první to druhé nejen nevylučuje, ale často výrazně posiluje. Pojďte se s námi podívat na několik možností a rad, jak si ve zdravém vztahu pobýt o samotě.

Dejte sama sobě nejvyšší prioritu.

Někdy je skutečně třeba postavit cizí zájmy nad ty svoje, to však neznamená vždycky. Nebojte se, že vás označí za egoistku. Nemůžete být pro druhého pomocí ani oporou, pokud se sama necítíte psychicky svěží a silná. Povězte svému partnerovi, že občasnou samotu potřebujete jako součást své svobody, i když vám nemusí úplně porozumět. Máte naprosté právo pobýt si někde v tichu a samotě, a to i když je váš vztah ještě mladý a naplněný vášní nebo jste se dokonce teprve začali scházet.

Plánujte si „útěky“.

Ne ne, nevybízíme vás sebrat své věci a jít cestou necestou, nebo se uchýlit zpět do rodičovského hnízda. Nic takového. Čas od času prostě opusťte obvyklé prostředí. Zajeďte se podívat do čtvrti, kde jste nikdy nebyla. Nebo si naopak zajděte někam, kde to máte ráda, toulejte se starými uličkami, jen tak, sama. Můžete sednout do auta a rozjet se ulicemi, bez nějakého přesného místa určení. Buďte sama, jen se svými myšlenkami. Promyslete si své problémy, starosti, zamyslete se nad sebou. Možná, že v sobě objevíte něco nového. Tohle všechno vás posunuje kupředu. A vašemu vztahu to udělá jenom dobře.

Čtěte.

Naplánujte si čas tak, aby vám vždycky nějaký zbyl na čtení. Abyste se mohla ztratit v příběhu někoho jiného. Pohodlně se usaďte a pusťte se do nějaké knížky. Můžete se ocitnout v jiném čase, tisíce kilometrů od svého partnera, ačkoli ten sedí v sousední místnosti. Četba má mnoho příznivých vlivů na lidské myšlení, ovlivňuje vaši řeč i chování. Můžete se příjemnou formou dozvědět spoustu nových věcí a krásně se pobavit, nebo obojí najednou.

Komunikujte s partnerem.

Na tom, jaký máte s partnerem vztah, záleží, zda si svůj čas o samotě budete moci patřičně vychutnat. Pokud je vaše komunikace jednoduchá, snadná a je založena na oboustranném přáním komunikovat, je všechno v pořádku. Každý člověk o sobě občas pochybuje a vztah s minimem komunikace může tuto nejistotu posilovat. Je proto třeba spolu mluvit, povídat si otevřeně o svých nejistotách a pochybách. Otevřený rozhovor velmi posiluje vzájemnou důvěru ve vztahu. O ni se také opírá partnerovo pochopení pro vaši občasnou potřebu samoty.

Jste k partnerovi dostatečně vnímavá? Umíte mu naslouchat?

Neposlouchejte o nic míň, než mluvíte. Pokud budete vůči partnerovi dostatečně pozorná, nebudou vás ve chvílích vaší samoty pronásledovat pochyby, starosti nebo pocity viny. Pokud však nedáváte partnerovi najevo dostatečný zájem a nejste k němu dost vnímavá, může vaše pravidelné „útěky“ s knížkou nebo občasné osamělé procházky pokládat za snahu vyhnout se komunikaci s ním a bude se cítit jako ten, kdo je odmítán.

Buďte poctivá.

Poctivost je v boji o svůj osobní čas velmi důležitá. Buďte poctivá sama k sobě i ke svým potřebám. Snažte se pochopit, co konkrétně potřebujete. Opravdu trávíte čas o samotě kvůli své potřebě samoty, neutíkáte spíš ze vztahu? Jste v takových chvílích stejně šťastná, jako když jste s partnerem, nebo se snažíte jejich trvání prodlužovat, protože se v nich cítíte lépe nežli ve dvojici?

Nastolte svá pravidla.

Nešiďte sama sebe o svůj osobní čas jenom proto, že se bojíte něčí reakce. Říci partnerovi, že občas potřebujete být pár hodin sama, na tom ovšem není ani nic sexy, ani nic romantického. To je důvod, proč se některé dvojice od sebe nehnou na krok. Nedělejte to. Zůstaňte sama sebou. Osobností a zároveň partnerkou ve šťastném vztahu. Je to součást vaší svobody. Láska a svoboda k sobě patří. Nechtějte být obětí hloupých stereotypů o ideální dvojici, která se od sebe neodloučí nikdy ani na krok. Ostatně, možnost být občas sám se sebou potřebuje většina lidí. A velmi pravděpodobně i váš partner.

=========
Něco málo o ženských komplexech
Je mi 49. Točí se naostro, záběr nelze opakovat.

Facebook Adaline.cz