Stříbrná svatba. A co stříbrný… rozvod? 5 příčin rozvodů dvojic, které spolu prožily desítky let.

Stříbrná-svatba

Nejde o nějaký nepromyšlený krok, natož o rozmar. Prožijí spolu spoustu let, jeden druhému dá téměř třetinu života, a pak se rozhodnou pro rozvod. Proč se dva lidé rozejdou potom, co spolu prošli vším, co život přináší? A co dělat, aby se to nestalo zrovna vám?

Pokud se tohle přihodilo někomu z vašich známých nebo právě vám, vězte, že nejsou či nejste jediní. Tento jev je ve světě stále více rozšířený. Každý čtvrtý rozvod v Americe připadá na dvojici, které je přes padesát. Pravděpodobnost, že se lidé tohoto věku rozvedou, se od devadesátých let zdvojnásobila. Přitom pro přátele a známé těchto dvojic to bývá něčím naprosto neočekávaným. Přesto však stále častěji narážíme na nečekané rozvody jak u známých osobností, tak u lidí, s nimiž se známe mnohá léta.

Jakých je 5 hlavních příčin takto nenadálého ukončení vztahu?

1. Postupně se jeden druhému vzdálil

Proces, který vyústí ve „stříbrný“ rozvod, bývá pomalý. Všechno se děje postupně. Je to podobné jako s nerozbitným nádobím, které můžeme upustit kolikrát chceme – nic se nestane, slouží dál. A přesto nějaké mikrotrhlinky zůstanou a časem jich přibývá. Až dosáhnou kritického množství. Upustíte je znovu a – rozletí se na tisíc kousků. Totéž platí o vztazích.

Mnozí z lidí, kteří se takto rozešli, říkají, že se zkrátka časem jeden druhému vzdálili a šli různými cestami.

Kdesi hluboko, u samého dna se neustále pohybuje chladný proud – nespokojenost. Nikdo ho nevidí, ale ti, kdo jsou stále spolu, jeho chladný dotek cítí. Tato nespokojenost a pomalu narůstající podráždění dokážou podemlít a narušit to, co na povrchu vyhlíží pevně. Ženy často cítí, že daly příliš mnoho, zřekly se kariéry, nevěděly, co je odpočinek, šetřily. Připadá jim, že ve vztahu už se se nemají o koho opřít. A jsou to ony, nikoli muži, kdo se rozhodne odejít, když děti odejdou.

2. Věkový rozdíl je zřetelnější

Někdy sehrává svou roli věk, jakkoli při vašem seznámení kdysi dávno se zdálo, že rozdíl mezi vámi nemá žádný význam. Je známým psychologickým fenoménem, že rozdíl deseti let se v různém věku zdá být různý. Nehorázný u žáka první třídy a studenta a nepodstatný u dvacetileté slečny a třicetiletého mladého muže. Někdejších 20 a 35 a je dnes 45 a 60. U jednoho nastupuje krize středního věku, zatímco u druhého můžeme pozorovat první příznaky stáří.

Kalifornský psycholog Stan Tatkin, doktor psychologických věd, k tomu říká: „V patnácti a čtyřiceti letech procházejí lidé jakými mozkovým „upgradem“. A chce se jim vrátit se do minulosti, tam, kde všechno bylo důvěrně známé a bezpečné. To platí o prožívání každé životní krize. Chtěli bychom zpátky… Proto lidé mnohdy navazují vztahy s partnery o mnoho mladšími, než jsou sami. Pomáhá jim to uchovat si o něco déle pocit pobytu na teplém letním slunci“.

3. Přestávají se snažit

Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu po boku stejného člověka, to je hodně. Zvykáme si a doslova jeden s druhým srůstáme. Někdy to však vede k tomu, že lidé se jednoduše přestanou snažit. Přestanou zkoušet nové věci. Tvrdě pracují, budují a rozvíjejí svůj byznys, vydělávají pro rodinu peníze, ale zapomínají pracovat na tom, aby byli pozornými partnery a přitažlivými lidmi. Zlajdačí.

4. Peníze nabývají jiné hodnoty

Někdy je třeba najednou šetřit víc nežli dřív a zřetelně vyvstává rozdíl mezi utrácením dnes a v minulosti. Možnosti už nejsou rozsáhlé, jako bývaly.

5. Sex

S postupujícím věkem dochází k hormonálním přeměnám, což může výrazně ovlivnit to, jak přitažlivý nám partner připadá. Nebo sex zkrátka přestane být tím jediným, co váš pár spojovalo a drželo pohromadě. Jindy je rozdíl v sexuálním temperamentu méně výrazný a do popředí se dostává umění jeden s druhým vyjít, shodnout se. Manželé žijí jako dva dobří přátelé. A někdy se naopak stává, že u jednoho z nich potřeba sexu z ničeho nic naroste.

Co dělat, aby se to nestalo právě nám?

  1. Udělejte ze svého vztahu prioritu

To znamená jeden druhého chránit přede všemi, a to i tehdy, když jste sami. Být jeden druhému poradcem, krýt si vzájemně záda. Děti vyrostly a odešly, práce už je za vámi, teď jste zůstali sami dva – a vy dva jste jednotný tým.

  1. Dbejte na sebe

Tloustnout, vysedávat doma oblékat se ve stylu „domácího pohodlíčka“, to není vaše cesta. Sdělovali byste tím partnerovi, že vás už nic nevzrušuje a všechno je vám jedno. Dbejte na sebe i na něj.

  1. Uvědomte si svou roli v problému

Nevzdávejte se příliš rychle, nesmiřujte se s myšlenkou na rozvod. Podívejte se do zrcadla. Jestli se na vás odtamtud dívá lhostejná, nudná osoba, možná jste ve skutečností jádrem problému vy sami. A je-li tomu tak, rozhodněte se vrátit do svého život zájem. Nové společné zážitky (i kdybyste se rozhodli společně vypěstovat nový druh melounu) vytvoří nový příběh vaší rodiny. Nový a zajímavý.

  1. Mluvte o sexu…

Vaše tělo se mění, vaše sexualita nabývá jiných forem. Najděte ji v dotecích, v tichých večerech ve dvou, v něžnosti a úsměvech. Své vášnivé noci zopakovat nemůžete, přesto však jsou stále s vámi ve společných vzpomínkách.

  1. a o všem možném

Mluvte spolu o všem. Hledejte, co oba zajímá. Právě to je ve skutečnosti jediná cesta k řešení problému.

via

=========

Facebook Adaline.cz