Aby vám přestali závidět: pravidlo tří „N“

Aby vám přestali závidět a říkat o vás ohavnosti, musíte dodržovat pravidlo tří N – tak pravil psycholog k jistému známému herci pronásledovanému pomluvami a nepřátelskou pozorností. Byl už tím vším opravdu dost zdrchaný. Přál si, aby ho lidi měli rádi. Chtěl, aby ho měli rádi všichni!

Když uslyšel psychologovo sdělení, zaujalo ho a zaradoval se; připravil si notes a chtěl si pravidlo zapsat. Psycholog mu tedy nadiktoval: „Musíte být Nemajetný, Nemocný a Netalentovaný“.

Ve všech ostatních případech je třeba počítat s nepřejícností a závistí. Bez výjimky.

Nadává se i na Matku Terezu. O Gándhím se tisknou pomluvy. Závist lidí pocítil i Nick Vujicic, člověk bez rukou a nohou!

Jestliže něco vytváříte a něco měníte k lepšímu, okamžitě vás někteří lidé začnou nejen soudit, ale rovnou odsuzovat. Protože urážíte sebevědomí těch, kteří něco vytvořit nejsou schopni. Nic zlepšit nedokážou. Nebo se jim nechce.

Vaše úspěchy a dobré počiny nedají takovým lidem pokoje; cítí se fyzicky zle, jak uváděl už francouzský antropolog Claude Lévi-Strauss: Pěsti se jim svírají, čelisti tisknou k sobě a tlak skokově vzrůstá. Jak to? Vy jste dokázali zhubnout a dát se na sportování!? Znamená to snad, že jste lepší než oni?

Založili jste rodinu, vydělali peníze a začali dělat kariéru. To je nesnesitelné, je to jako rána pěstí. Jako ponižující ťafka.

Takhle tito lidé vnímají cizí úspěch i pouhou tvůrčí činnost. Takže vás zaplaví špínou, urážkami a ponížením. A hned je jim podstatně lépe. Fyzicky se jim uleví.

Pravidlo tří „N“ všechno zjednoduší. To vám pak tito lidé dokonce přinesou něco milého a dobrého k oslazení života a budou se cítit moc pěkně, jak se tak budou vyjímat s vámi někde v pozadí.

Ovšem neradím vám tohle pravidlo dodržovat. Co nám je po tom, jak se cítí nějaký závistník? Člověk si musí vybrat. Buď se bude toho pravidla držet a zalíbí se všem. A bude dostávat veselé koláčky s usmívajícími se obličejíky na polevě. Nebo se bude snažit měnit sám sebe i život okolo k lepšímu. Každý den dosahovat malého úspěchu a dělat radost dalším tvůrčím lidem. Stýkat a přátelit se bude právě s nimi. S lidmi, kteří mají z úspěchů jiných radost.

Anna Kirjanová

=========
Zanesenost emocemi: jak se neduhy duše projevují na těle
Jak rozvod působí na děti: problém očima dítěte

Facebook Adaline.cz