Co dopřává svému tělu žena, která se má ráda a váží si sama sebe

Tělo patří k základu ženské osobnosti. Výhrady typu «já preferuji intelekt a jsem spíš duchovně založená, linie a šminky mě nezajímají» zrovna neukazují na ženu, která si váží sama sebe. Možná se za nimi skrývá pohodlnost, možná komplex méněcennosti. A možná obojí najednou. V každém případě však taková odmítavá pozice přímo zpětně ovlivňuje psychiku nositelky takto deklarovaných názorů. Jestliže není v pořádku tělo, není všechno v pořádku ani s duší – stejně jako to platí naopak.

Správné návyky pro ženské tělo.

Naučit se dostatečně dlouho a kvalitně spát je výtečný zvyk. A pro ženskou tělesnou krásu i harmonii mysli a duše je to podmínka přímo nevyhnutelná. Nedostatek spánku je pro ženy podstatně větší fyzickou i psychickou zátěží, než je tomu u mužů. Je obecně známo, jaké jsou dopady nedostatečného spánku. U žen to však znamená daleko vyšší ohrožení srdečními poruchami, psychickými problémy a depresemi. Dochází k poruchám rozličných tělesných funkcí, k narušení hormonálního pozadí, projevům neklidu, podrážděnosti, agresivity, úzkostí a deprese. Zevním doprovodem jsou tmavé kruhy pod očima a zbytečně se množící vrásky. Pokud si tedy žena váží sama sebe, nechá svě tělo dostatečně vyspat.

Odpočívat, když se unavíte. Přepnout na úplně jiný druh činnosti, nedělat ze sebe hrdinku a nechtít se zalíbit úplně všem. Cena, kterou za podobné hrdinství platíte, je příliš vysoká. Žena, která má rodinu, má velmi mnoho různorodých povinností. Nestačí, že pečuje o sebe, o děti i o partnera v tom nejširším záběru – od duševní po fyzickou blízkost, od úklidu domova přes zajištění stravy až po osobní hygienu. Přidává se k tomu zaměstnání, nutnost jednat a vycházet s řadou lidí, plnit včas své povinnosti a umět překonávat nezdary a nepříjemnosti. Na nic nesmí zapomenout ani doma, ani v práci. Občas se logicky ocitá v situaci, kdy má pocit, že už nemůže. Spousta žen tento stav zcela automaticky pořekonává. Perou se s únavou, přetrpí bolest v zádech i olověný pocit nohou. Říkají si, že musí. A ještě tohle, a potom tamhleto… Takový přístup však vede ke stavům, kdy jste s nervy na dně a vyjídáte ledničku nebo si nacpete do pusy celý sáček čokoládového dražé. A potom následuje pocit viny, deprese atd. atp. Pokud si vážíte sama sebe, nechte své tělo odpočinout. Třeba jen dvacet minut. Posaďte se, nohy opřete o stoličku nebo pohovku, zavřete oči…

Dobře a zdravě jíst. Další z dárků, které byste svému tělu měla dopřávat. Zdravá, energeticky bohatá strava je zdrojem dobrého fyzického zdraví i dobré nálady. Sebevědomí, které ženě dodává odpovídající a stálá tělesná hmotnost, je jí v životě významnou morální oporou. Správné složení jídla zaručuje harmonický vývoj, dobré rozpoložení, odolnost, schopnost koncentrace, dobrý spánek. Úroveň informovanosti je dnes vysoká, proto jen těžko budeme předpokládat, že do sebe někdo cpe uzený bůček a zajídá ho šlehačkovými dorty. Přesto však – sáhněte si do svědomí: myslíte vždycky na to, co s vámi tahle či jiná pochoutka udělají? Jak se podepíšou na vaší pleti nebo kvalitě spánku? Nemávejte nad tím rukou, to totiž máváte rukou sama nad sebou. Pokud si žena váží sama sebe, živí se zdravě, lehce a přitom chutně. Umí svému tělu dopřát zdraví i požitek z jídla.

Správná míra pohybu – ani víc, ani méně. Tělo pohyb potřebuje, o tom není sporu. Vše, co se nehýbá, ustrne a podléhá zkáze. Člověk však nesmí podlehnout nezdravé touze po rychlých změnách a včas se zastavit. Cit pro míru má velký význam i tady. Nepřepínat se, nechtít zázraky pokud možno hned a přímo na místě. Přiměřený pohyb spálí, čeho jste se dobře a s požitkem najedla, umožní tělu zbavit se škodlivin a zároveň uvolní hormony radosti a štěstí. Zažene smutek i špatnou náladu. Pohyb je život. A neplatí to jen o pohybu tělesném, ale i duševním. Nespokojit se s dosaženým, snažit se jít dál a výš, to je záruka čilé mysli a dobré nálady. A to až do vysokého věku. Pokud si žena váží sama sebe, umí svému tělu dopřát přiměřený pohyb.

Upravený vzhled. Nemáme tu na mysli hrdinství v podobě dvojí návštěvy kosmetického studia do roka. Mluvíme o trvalé péči. Péči jako zvyku nezávislém na okolnostech. Ne proto, aby muži šíleli a kolegyně se užíraly závistí, ale kvůli sobě samé. Žena, která si váží sama sebe a má se ráda, o sebe pečuje vždycky. Nepřipustí, aby se někde objevila neupravená. Nemusí být vždycky nalíčená, upravená však ano.

Věnovat se sexu na základě vlastního přání a touhy a nikoli proto, že to chce partner, je dnes vcelku běžné. Přesto to připomínáme. Sebeúcta předpokládá sex jako zdroj uspokojení vlastní osoby. Jen v takovém případě dokáže žena poskytnout uspokojení také partnerovi. Pokud si žena sama sebe váží, miluje také své tělo a nedopouští se na něm násilí.

=========
10 zvyklostí ženy, která si váží sama sebe
Jak hromadit, uchovat a posilovat ženskou energii

Facebook Adaline.cz