Jak si udržet šťastné manželství – 6 jednoduchých rad.

Je to geniálně prosté – maminka dvou malých synů Joanna Goddardová se na svém lifestylovém blogu podělila o jednoduché, avšak velmi účinné postupy, které jim s manželem pomáhají uchovat pěkný vztah už řádku let. Některé její rady jsou poněkud nevšední, například „dávejte jeden druhého spát“ nebo „uprostřed hádky řekněte: Miluju tě“.

1. Ukládejte jeden druhého ke spaní

Můj manžel Alex je vyložená sova, zatímco já vždycky usnu brzo. Proto každý den, když po umytí zalehnu, přichází Alex do ložnice, natáhne se vedle mě a povídáme si. Obvykle probíráme právě uplynulý den, říkáme si, co kdo kde slyšel, šeptáme si všelijaká něžná slůvka. Nebo mluvíme o dětech, probíráme důležitá životní rozhodnutí a všelijaké obavy a strachy. Je cosi hluboce něžného a tajuplného na takhle společně vleže trávených večerech. Je to mnohem milejší, mnohem hezčí, než jenom zamávat rukou na prahu obýváku a říct „Tak dobrou“.

2. Co nestojí za to

Partneři se během rodinného života vidí v těch nejrůznějších situacích. Když jsou šťastní a září jako vánoční stromeček, když jsou ospalí, nemocní, ve stresu. Když na zubech uvízl kousek špenátu, obličej je protažený depresí, oči opuchlé pláčem, hlava třeští únavou po noci s novorozencem a prostě už nejsou síly na nic. Logicky z toho plyne, že nastupují okamžiky, kdy na sebe vrčí a jeden druhého by tak trochu rád zakousl. Pokud váš milý nebo milá právě procházejí něčím podobným a vzteká se pro sebemenší příčinu, nechte to být. Jedním uchem tam a druhým ven. Nestojí to za to. Nemá smysl vyhrocovat situaci ani si brát partnerovy projevy příliš k srdci. V duchu si připomeňte důvod jeho chování a zachovejte klid. Pokud jste však v podrážděnosti vyštěkli vy sami, nešetřete omluvami a polibky. Udělejte to co nejdřív, pět minut poté, co vám „to ujelo“.

3. Buďte jeden k druhému zdvořilí

Říkejte „prosím“ a „děkuji“. Skládejte si poklony („Nádherně voníš“, „Na večírku jsi byl fakt skvělý“, «Jsem na tebe pyšná“). Když partner vchází do místnosti, usmějte se na něj. Smějte se vzájemně svým vtipům, ať jsou třeba otřepané. Soustřeďte se na nejlepší vlastnosti toho druhého. Zkrátka snažte se být partnerem, s nímž je příjemné jít životem. Zní to jako hodně velká banalita, jenomže je až s podivem, jak snadno právě na tohle zapomínáme. Stačí se octnout ve stresu, být zaujat něčím náročným nebo nepříjemným a zapomeneme, že ten vedle je ten nejdražší, ten, koho milujeme, naše opora, naše naděje, naše láska. A stejně tak vyvolává údiv, že stačí si to připomenout a rázem se k sobě chováme pozorněji a s větší něhou. Myslete na to.

4. Zkoušejte společně něco nového

K těm největším objevům v naší rodině dochází, když společně zkoušíme něco nového. Čas od času se rozhodneme změnit staré pořádky a jít do nové restaurace v sousedství, navštívíme nějakou výstavu nebo zkoušíme kajaky na Hudsonu. Stačí koupit si novou stolní hru a zkoušet si ji večer zahrát a do vztahu přichází něco nového, vidíte a poznáváte partnera zas v jiných, někdy nečekaných situacích.

5. Nezapomínejte na samotu

Když jsme spolu začali bydlet, trávili jsme s partnerem společně veškerý volný čas až do onoho dne, kdy mi – ta hrůza! – z ničeho nic řekl, že by chtěl strávit den docela sám. Já jsem extrovertka a vždycky jsem měla za to, že čím víc času strávíme spolu, tím nám bude veseleji. Takže jsem si tenkrát myslela, že jsem ho něčím naštvala. Večer mi vysvětlil, že to tak není, jenom je založen jinak než já a čas od času potřebuje dobít baterie. Teď už s potěšením oba čas od času trávíme půlden nebo celý den bez toho druhého – a to i na dovolené. Na své nezávislosti oba velmi lpíme a jsme na ni hrdí. Pro někoho to možná není žádná novinka, ale pro mě to bylo důležitým poučením.

6. Uprostřed hádky řekněte „Miluju tě“

Jak jdou roky, naučila jsem se o manželství několik důležitých věcí (a učím se samozřejmě pořád). Například při výchově dětí postupujte vždycky jednotně. Některé partnerovy zvyky váš můžou štvát – to lásku nijak neoslabuje. Líbejte se v kuchyni. Ale opravdu fantastickou lekci mi dal můj muž (který je starší a moudřejší než já) tímhle: Když se hádáme, pronese najednou „Miluju tě“. Uprostřed hádky! Neuvěřitelné.

Tohle mi řekl dneska ráno:

«Základ dlouhého a šťastného manželství není v tom, že se nikdy nic špatného nestane, ale v tom, že když k něčemu takovému dojde, vědí ti dva, jak to společně přežít. A pokud jde o hádky, při sporu je strašně důležité nevyhrocovat situaci, ale naopak ji dokázat naředit. Například uprostřed hádky říct „Miluju tě. Jsi pro mě ten nejdůležitější člověk na světě“. Říct to, i když to cedíte skrze zuby, protože jste vzteklí. Tahle slova vám nedovolí ztratit z očí celkový obraz, nepřipustí, aby se vám z mysli vytratil společný život jako celek. Jistěže nezlepší situaci naráz, ale pomohou ubrat plyn a zchladit atmosféru. Když se pak půl hodiny po srážce vzpamatováváte, netrápí vás žádné otázky. Víte, že všechno je dobré, jako před tím. Jste to vy a je to váš partner. Vzduch se pročistil. Nic víc se nestalo.

=========
Od sympatie až ke službě. 7 etap života v manželství.
Skutečná láska je volba

Facebook Adaline.cz