5 sebezničujících myšlenek a jak proti nim bojovat

„Hledání lásky v jejím skutečně pravdivém pojetí se neomezuje pouze na hledání partnera. Je to hledání sebe sama.“ Robert Holden (nar. 1965, britský psycholog, autor řady knih z oblasti pozitivní psychologie)

Narazila jste někdy na sociálních sítích na posty se svatební tématikou zrovna v tu chvíli, kdy jste se v pohodlném pyžamu uvelebila na gauči, abyste si v klidu a pohodě snědla své páteční večerní špagety? Jistě mi dáte za pravdu, že právě v tuhle chvíli není něco takového přesně tím, co by člověk chtěl vidět, že ano? Mohlo by mu to vnuknout opravdu skličující pocity, jejíchž hlavním tématem by byla osamělost. Představte si ale, že právě tohle je naprosto normální. Takže se nezabývejte sebezničujícími úvahami, jestliže zatím nemáte partnera anebo se komusi nejevíte být dost dobrá, aby se vaším partnerem stal.

Jste skvělý člověk a co je hlavní, jste, jaká jste. Povězte to té stránce svojí osoby, která se vás ustavičně pokouší ponižovat následujícími myšlenkami:

1) Ještě pořád sama jsem kvůli tomu, že všechno dělám špatně.

Uvědomte si, že nejste účastnicí nějaké seznamovací show, předvádějící ty správné strategie při hledání partnera. Žijete skutečný život a láska k vám přijde, až to bude potřeba. Pamatujte, že to není žádná hra, ve které se dá vyhrávat. To je také důvod, proč se nemáte dívat, jak jsou na tom na ostatní. Jsou-li vaše přítelkyně už zasnoubené nebo vdané, neznamená to, že jsou nějak zvláštní. Jejich čas prostě už přišel. Ten váš přijde také a bude to krása. Ale do té doby se držte právě jen téhle myšlenky. Nedovolte, aby vás v té souvislosti ovládly nějaké panické myšlenky.

2) Kdybych byla štíhlá a sexy, chytrá a okouzlující, taky bych se vdala.

Pocit nedostatku bezpečí a jistoty je vaším největším nepřítelem. Nedovolte mu, aby vás ovládl. Je to negativní emoce, působící depresi. Začněte věřit a mějte ráda sebe sama. Zaměníte tak nejistotu za jistotu. Jenom tak také budete vypadat úchvatně, protože právě sebejistota je tou nejpřitažlivější vlastností, kterou žena vůbec může mít. Jestliže se chováte jako žádoucí žena, váš vzhled a zevnějšek budou vyzařovat kouzlo, kterému většina mužů nedokáže odolat. Pokaždé, když vám nějaké negativní myšlenky začnou ukrádat z rozumu, vyhoďte je prostě z okna.

3) Na mě už žádní dobří chlapi nezbyli.

To samozřejmě není pravda. K takovým úvahám vás nutí každé další seznámení s mužem, který za moc nestojí. I když vám to působí zklamání, uvědomte si, že potřebujete jenom jednoho správného muže. Poznáte ho ve chvíli, kdy pochopíte, že není takový jako všichni ostatní. Všichni ti špatní a za nic nestojící mládenci, na které jste zatím narazila, jsou vaším životním poučením. Po setkání s nimi je vám zas o něco víc jasné, jaký vztah nepotřebujete. Tyhle zkušenosti vás připravují na okamžik, který přijde. Kdoví, možná, že ten správný partner se teď také probírá řadou nesprávných děvčat v hledání toho správného – vás.

4) Kvůli své vybíravosti se budu muset nakonec spokojit s tím, kdo přijde.

Dokud se vaše čekání nenaplnilo, neděláte žádnou chybu, když u partnera očekáváte určité vlastnosti. Některé ženy mají tendenci očekávat u partnera dobrotu, bohatství a samozřejmě krásu řeckého boha. Vy nejspíš hledáte muže, který by se dokonale hodil právě k vám. Na tom není nic špatného. A je normální, když podobné očekávání vyžaduje čas, protože opravdový vztah se neobjeví a nerozvine během hodiny. A neznamená to, že jste vybíravá. Někteří lidé se zkrátka nespokojí s málem. Proto pak také silněji zažívají pocity uspokojení. Jsou šťastnější, protože pevně věří, že si to zaslouží.

Nepodléhejte předpojatosti – partnera, kterého si nezasloužíte, je lepší nemít.

5) Biologické hodiny tikají.

Váš neklid je určitě oprávněný, ale ne úplně. I když hned nepotkáte partnera žádoucího věku, vaše šance při hledání drahé polovice, ani možnost založit rodinu nejsou nijak ohroženy. Určitě najdete toho, koho si budete moci vážit a projevit mu sympatie. Rozhlédněte se kolem sebe. Kolik žen už se pokoušelo najít si muže? Pokud patříte k těm, které svoji lásku našly později, i tak bude všechno v pořádku. Existuje mnoho způsobů, jak otěhotnět i ve vyšším věku, kdybyste snad náhodou měla mít s početím nějaké problémy. Navíc, žena může snadno otěhotnět a přivést na svět naprosto zdravé dítě i ve čtyřicítce.

Takže si o sobě přestaňte myslet to nejhorší. Spíš si svoji současnou samotu užívejte, protože si zatím stále můžete dovolit dělat to, co si pak s rodinou už dovolit nebudete moci. Neutrácejte krásné chvíle svého života úzkostnými myšlenkami na něco, k čemu ve skutečnosti s velkou pravděpodobností vůbec nedojde.

=========
Něco málo o ženských komplexech
Jak zvýšit ženské sebevědomí

Facebook Adaline.cz