„Obdivovat, obdivovat a chválit“ aneb něco o komplimentech pro muže.

Poklony si většina lidí spojuje se ženami. To na jejich adresu směřuje většina lichotek a komplimentů, zahrnujících nejširší možnou škálu chválených hodnot. Detaily zevnějšku stejně jako tváře, úsměv, hlas či chůze, to všechno může být adresou, na níž směřuje chvála. A to ještě není ani zdaleka vše, možností je nepřeberně. Jsou ženy, které na komplimenty přímo čekají a pokud jim není alespoň nějaká ta lichotka adresována, urazí se.

Když přijde řeč na komplimenty adresované mužům, mnoho lidí to zarazí. Poklony mužskému? Není to divné? Často přitom lidé směšují pojmy kompliment, pochvala a lichocení. Ono to není tak docela jedno a to samé. Zatímco kompliment je vyjádřením souhlasu, respektu a úcty, pochvala je vlastně popisem ukončeného jednání s kladným hodnocením. Pokud jde o lichocení, je to tak trochu vědomé zveličování toho, co člověk dělá nebo dokáže dělat. Na lichotce stále ulpívá stín z minulosti, kdy „lichota“ znamenala falešný úskok a lež. Je tedy velmi důležité, z jaké pozice a jakým tónem bude kompliment vysloven.

Muži stejně jako ženy komplimenty milují, o tom nemůže být sporu. Je faktem, že se mužům poklon dostává v daleko menší míře než ženám. O to víc jim pak nějaké to ocenění jejich jednání dokáže rozsvítit celý den. Muži stejně jako ženy s potěšením vyslechnou milá a oceňující slova na svoji adresu.

Pochvaly a komplimenty pro muže.

Nějaká neotesaná povrchní lichotka bude muži jenom těžko příjemná – pokud ovšem nejde o narcise. Pochvala sice muže potěší, nicméně dost pravděpodobně ji bude vnímat jako nějaké hodnocení z nadřízené pozice. To nadřízení přece chválí své podřízené, stejně jako třeba rodiče odměňují pochvalou šikovnost či pěkné chování svých dětí. Jinak řečeno, pochvala potěší, ale nenadchne. Zdůrazněme rovněž, že je třeba ocenit muže za konkrétní věci, neotřele a také pravdivě.

V hloubi duše je každý muž ještě stále bojovníkem a dobyvatelem, jakkoli realita soudobé společnosti omezuje vnější projevy této skutečnosti stále více směrem k jejich naprostému vymizení. Nicméně, v genech to muži mají a přes veškerý vývoj v nich něco z toho přežívá. Pro každého muže je tak mimořádně důležité, aby se mu dostávalo potvrzení, že pro určitou ženu je právě on ten nejlepší. Umějí však ženy s touto skutečností správně zacházet?

Uveďme si příklad. Potřebujete zavěsit na zeď v koupelně nějakou skříňku. Váš partner opustí své důležité záležitosti (gauč, počítačovou hru, někdy dokonce i přenos fotbalového utkání) a skříňku zavěsí. Načež se vrací ke svým důležitým záležitostem. Ale nemyslete, napjatě čeká reakci na své jednání. Pokud první větou reagující na zavěšení skříňky je konstatování „No konečně jsem se dočkala, to se snad stal zázrak nebo co…“, můžete s jistotou očekávat, že druhá skříňka v kuchyni bude na své zavěšení čekat dalšího půl roku, případně bude zavěšena na takovém místě a tak vysoko, že vám k ničemu nebude. Jestliže však partnera oceníte za rychlost, preciznost a za to, jak všechno udělal přesně podle vašich potřeb – „Já tam akorát pohodlně dosáhnu, ty máš odhad, to je neuvěřitelné!“ – můžete optimisticky věřit, že i kuchyňská skříňka vám záhy bude k užitku.

Pokud se žena s mužem teprve seznamuje, musí být velmi opatrná a tím více se držet upřímnosti a přirozenosti. Nepřehánět a nevymýšlet si. Místo výkřiků „To je skvělý“ nebo „Fakt pěkný“ se zaměřit na určitý předmět chvály. Je-li řeč o hobby, oceňte náročnost, píli či trpělivost, které vyžaduje. Nebojte se pochválit kravatu nebo sako. Vyhněte se však každé sexuální narážce, i když je třeba míněna žertem. Můžete konstatovat, že se s ním dobře povídá, ale určitě neprohlašujte, že je roztomilý. Vyzvedněte, že jste se s ním dobře bavila, že má smysl pro humor nebo znalost předmětu, o kterém vypráví.

Muži poklony potřebují k podpoře svého sebevědomí. Pomáhají jim uvědomit si, že jsou v životě ženy potřební. Samozřejmě, že s kladným hodnocením svých schopností se muž setká i jinde, avšak chvályplná slova ženy, která je mu blízká, mají pro něj daleko větší význam. Ve většině případů muž včas a konkrétně vyslovený kompliment chápe jako výzvu k dalšímu jednání.

Neochota skládat muži poklony je často spojena se vztahovými stereotypy. V případě změny pohledu na vztah jako takový a ochoty začít ho budovat jiným způsobem, a to i za pomoci vhodně volených komplimentů, se kvalita vztahu může rapidně zvýšit. Ženy si musejí pamatovat, že kompliment zvyšuje mužovu sebejistotu. A právě sebejistota je jedním z ženami nejvíce oceňovaných povahových rysů každého muže. Už naše babičky o svých mužích říkávaly: „Obdivovat, obdivovat a chválit“.

=========
Rozejít se nebo nerozejít? Nejspolehlivější způsob, jak se rozhodnout a zapomenout na
minulost.

Ženská chyba, která dokáže rozložit doposud fungující vztah

Facebook Adaline.cz